Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Olur?

0

Doğalgaz özellikle son yıllarda birçok kişinin evlerinde ısıma, sıcak su ve ocak ihtiyacı için kullandığı araçlardan bir tanesi durumuna gelmiştir. Günlük hayatın her aşamasında kullanılan doğalgaz, kişilere farklı konularda çok sayıda avantaj sağlamaktadır. Kolay ve temiz kullanımı doğalgazın en önemli ayrıcalıklarındandır.

Doğalgaz kullanımının birçok avantajı olmasına rağmen bazen birçok kişi gelen doğalgaz faturalarının yüksek olmasından yakınır. Ancak birkaç konuya dikkat ederek doğalgaz tasarrufu yapılabilir. Sizlerde doğalgaz tasarrufu nasıl olur derseniz aşağıda belirtilen adımları uygulayabilir ve doğalgazdan tasarruf ederek faturalarınızın büyük ölçüde düşmesini sağlayabilirsiniz.

1Kombi bakımı

Doğalgaz faturasını düşürmenin en kolay yolu belirli aralıklarla kombi bakımlarının yapılmasıdır. Hangi marka kombi olursa olsun en az yılda bir kez bakım yaparak kombilerin daha sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanabilir. Çünkü kombiler herhangi bir arıza çıkardıklarında bazen çalışmalarını durdurmazlar ve sorunsuzca çalışırlar.

Ancak kombide meydana gelen küçük bir arıza bile kombilerin çalışmak ve ortamı ısıtmak için daha fazla çalışmasına neden olabilir. Eğer düzenli olarak kombi bakımı yapılırsa kombilerde meydana gelebilecek olan sorunlar önceden tespit edilmiş olur ve böylece kombiler ilk günkü performansıyla çalışmaya devam eder. Kombiler çalışmak ve suyu yeterli sıcaklığa çıkarmak için çok zorlanmayacağı için doğalgaz faturaları da otomatik olarak düşmüş olur.

2Çatı izolasyonu

Çatı izolasyonun olmaması ısınma sağlamak için daha fazla doğalgaz kullanımına ve daha yüksek fatura gelmesine neden olur. Bu nedenle evin genel ısı yalıtımını ve özellikle çatı yalıtımını yapmak tasarruf için atılacak önemli bir adımdır.

3Termostat kullanımı

Doğalgaz kullanılan yapılarda termostat olması fazla yakıt kullanılmasını engellediği için doğalgaz faturası da düşmüş olur.

4Perdelerinizi örtün

Özellikle geceleri evin sıcaklığını korumak için perdeleri sürekli örtük bir vaziyette tutabilirsiniz. Ortam sıcaklığının korunmuş olması da daha az doğalgaz harcanmasını ve faturada tasarruf yapılmasını sağlayacaktır.

5Ocak kullanımı

Birçok kişi mutfaklarındaki ocağı açarak ortamı ısıtmaya çalışır. Ancak bu tamamen yanlış bir harekettir. Bu nedenle mutfaklardaki ocakları sadece kendi amacı için kullanmaya özen gösterin.

6Petek temizliği

Bilindiği üzere kombiler tesisattaki suyu ısıtarak peteklere iletirler ve ortamın ısınmasını sağlarlar. Ancak peteklerin içindeki toz ve pislikler sıcak suyun rahat bir şekilde dolaşmasını engeller ve daha fazla doğalgaz kullanılabilir.

Doğalgaz faturasında tasarruf sağlamak için belirli aralıkla peteklerin de temizlenmesi gerekir. Tamamen temiz bir petek bulunan doğalgaz tesisatı hem daha güzel bir ısınma sağlar, hem de doğalgaz faturasında tasarruf edilmesini sağlar.

7Kombi sürekli açık kalsın

Kombinin ihtiyaç duyulduğu zaman açılıp yeniden kapatılması tasarruf yapmanın aksine daha fazla doğalgaz kullanımına neden olur. Bu nedenle özellikle kış aylarında kombiyi kapatmak yerine en düşük ayarda çalıştırabilirsiniz.

8Doğalgaz tesisatı

Tesisat sırasında çok fazla dirsek kullanımı ve tesisat borularının çok uzun olması da doğalgaz faturasını arttırır. Faturanızın normalden çok geldiğini düşünüyorsanız tesisatınızı kontrol ettirebilirsiniz.

9Petek önü boş kalsın

Peteklerinin önünü mümkün olduğunda boş bırakmak daha iyi ısı sağlar ve ısınmak için kombi ayarını yükseltmenizi engeller. Bu durumda faturanızda da herhangi bir artma olmaz.

10Fırın kapağına dikkat

Fırında yemek pişirirken ortamın ısınmasını sağlamak için asla fırın kapağını açık bırakmayın.

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.