Buzdolabında enerji tasarrufu nasıl yapılır?

0

Buzdolabını en az enerjiyi harcayarak kullanmak istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bazı buzdolabının etiketlerinde beygir gücü yani HP olarak gücü verilmiştir. Beygir gücünü watt olarak değiştirmek için verilen beygir gücünü 746 ile çarparak watt olarak gücü görebilirsiniz. Soğutucu modeli ve tasarımı tasarrufta en etkili noktadır. Bunun yanı sıra tüketicinin kullanımı bundan sonraki en etkili noktadır. İşte tüketicinin enerji tasarrufu için dikkat etmesi gerekenler.

Buzdolabında Enerji Tasarrufu

Buzdolabında enerji tasarrufu nasıl yapılır? Sorusuna en güzel cevap bu maddeyle ilintilidir. Buzdolabının hem verim hem de enerji tasarrufu sağlamak adına yapılması gereken en temel görev buzdolabının düzenli bakımı ve dikkatli kullanılmasıdır.

  • Düzenli bakımla birlikte cihazınız hem ilk günkü gibi kalacak hem de uzun dönemli bir verimlilik sağlayacaktır.
  • Serpantin adı verilen soğutma ve temel program ayarları aksatılmamalı ve gerekli ayarların yapılması için servis uzmanı bilgilendirilmelidir. Yumuşak bir fırça ile her ay temizlenmeli iç ve dış bakımı yapılmalıdır. Özellikle kapıları açık kalan buzdolabının verimliliği çok kısa sürer. Bu nedenle en başta servis uzmanının yapması gereken iş otomatik kapanma sistemini ayarlamaktır.
  • Serpantin daha rahat ortamda daha verimli ve maksimum seviyede çalıştığı için buzdolabının duvar ile aralarında bir 10 ile 15 cm mesafe olması daha faydalı olacaktır. Ayrıca serpatinler hava sirkülasyonunun iyi olduğun ortamlarda ısıyı daha iyi yayarlar.
  • Buzdolabının etrafını toz ve hava sirkülasyonunu olumsuz bir yönde etkileyen madde ve ortamlardan uzak tutmak gerekir. Çünkü hava sirkülasyonu rahat yapılmadığı zaman ısı yayılmaz ve soğutma işlemi minimum seviyede gerçekleşir.
  • Ayrıca ısı yayan fırın, elektrikli ocak, peteklerden ve diğer ısı yayan sıcak kaynaklardan gelen sıcak hava, buzdolabını etkiler ve motorun daha çok çalışmasını gerektirir. Bu da sürekli işleyen ve bir dakikada binlerce devir yapan motorun gücünü etkiler, daha çabuk çökmesine neden olur.
  • Tasarrufun bir diğer önemli noktası ise derin dondurucudan çıkaracağınız eşyaları bir gün önceden buzdolabınıza alarak orada çözülmesini sağlamaktır. Dolayısıyla çıkardığınız nesne buzlardan dolayı dolabınızı soğutacak ve gereksiz enerji kaybını da önlemiş olacaktır.
  • Buzlukta oluşan buz kalınlığının 5 mm’den fazla artmasına müsaade etmeyin.
  • Buzdolabının kapağını olabildiği kadar az açarak dışarı yayılan havanın önüne geçebilirsiniz. Ne kadar az açarsanız o kadar buzdolabınız az çalışır ve içindeki hava daha uzun süre soğutulmadan kalabilir.

Tüm bu maddeleri uygulayarak gereksiz enerjinin önüne geçebilir ve maksimum verimi sağlayarak buzdolabında enerji tasarrufu nasıl yapılır? Sorusunun cevabını da bulmuş olursunuz.

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.