Çamaşır Makinesi Elektrik Tüketimi Ve Tasarrufu Nedir

0

Elektrik enerjisi, elektronlar hareket ederek meydana gelmekte olan bir enerji çeşididir. Işık ve ısı enerjisini elektriğe çevirerek elde edilmektedir. Zaman geçtikçe azalan doğal kaynaklar nedeniyle kullandığımız ev aletleri de daha tasarruflu yapılmaya başlanmıştır. Çamaşır makinesi elektrik tüketimi ve tasarrufu için yeni teknoloji ile sunulan akıllı çamaşır makineleri suyu ve elektriği tasarruflu olarak daha az tüketmeye olanak sağlamaktadır.

Dahası az deterjan ile daha temiz ve hijyenik temizlik sağlamaktadır. Bunlarda çamaşır makinesi elektrik tüketimi ve tasarrufu nasıl sağlanır sorusuna cevap niteliğinde olmaktadır. Evlerde yapılması gereken enerji verimliliği; beyaz eşyalarda A ve A+++ göstergeleri en az enerji tüketimini göstermektedir. Beyaz eşyalar yerleştirilirken yanlarda ve arkada beşer santimetre boşluk bırakılmalıdır. Cam pencere ve çift cam bandı kullanılmalıdır. Bina yalıtımı yapılmalıdır.

  Çamaşır Makinesi Tasarrufu Nasıl Yapılır

– Çamaşır miktarına göre ekonomik programda yıkama yapılmalıdır.

– Çamaşır makinelerinin kapasitesini aşmayacak kadar tam dolacak şekilde çalıştırmaya önem göstermeliyiz.

– Çamaşırların kiri daha az ise ekonomik programda yıkanmalıdır.

– Çamaşır makinesini yerleştirirken sağında ve solunda boşluk bırakmak gerekmektedir.

– Çamaşır makinelerini yüksek sıcaklıklarda yıkama yapmak yerine ılık su ile yıkamak ve durulama işleminin soğuk suyla yapılması gerekmektedir. Elektrik tüketimi en çok su ısıtma sırasında harcanmaktadır.

– Kurutması bulunan çamaşır makineleri daha çok enerji harcamaktadır. Bu yüzden çamaşırları kurutma makinesinde kurutmak yerine asarak kurutmalıyız.

– Kısa programda çalıştırılan makineler hem zamandan hem de harcamadan tasarruf etmeyi sağlamaktadır.

– Çamaşır makinesi yıkama programı tam kapasitede çalıştırılmalıdır.

– Çamaşır makinelerine fazla deterjan koymamalıyız. Çünkü yıkamayı zorlaştırmakta bu da daha çok enerji harcanmasına sebep olmaktadır.

– Çamaşır makinesi alırken üstten yüklemeli makine yerine önden yüklemeli makine tercih edilmelidir. Sebebi ise önden yüklemeli makineler daha az enerji harcamaktadır.

– Soğuk suda çamaşır yıkamak için buna uygun deterjan kullanılmadır. Bu sayede enerji tüketimi azalmaktadır.

– Çamaşır makinesinde her yıkama sonrasında filtreyi temizlemeliyiz.

– Çamaşır yıkarken en doğru yıkama programı seçilmelidir.

 Çamaşır Makinesi Elektrik Tüketimi ve Tasarrufu İçin Nasıl Makine Seçmeliyiz

– Enerji tasarrufuna sahip makineler seçilmelidir böylelikle verimlilik yarı yarıya artmaktadır. Bu sayede daha az elektrik sarf etmektedir.

– Deterjan önerme sistemine sahip makineler sayesinde daha az deterjan harcamakta ve daha az enerji kullanmaktadır.

– Çamaşır makinesi seçerken verimli ömür maliyeti hesaplanmalıdır. Çamaşır makinesi elektrik tüketimi ve tasarrufu için gerekli önlemler alınırsa yeterli enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

 

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.