Camlardan Elektrik Üretmek

0

Pek çok kişiye garip bir durum gibi gelebilir, ancak camlardan elektrik üretmek kısa zaman önce mümkün hale geldi.  Geliştirilen yeni bir sistem sayesinde üretilen pencereler güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üretimi yapacak. Fikir oluşmasını sağlayan ve desteklerini esirgemeyen kadın denince adresine teşekkür etmek istiyorum.

Her geçen gün gelişen ve hızla büyüme gösteren teknoloji sektörü, aynı zamanda farklı gelişmelerin meydana gelmesine neden oluyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının son zamanlarda daha çok kullanılmaya başlaması ve giderek yaygın bir hale gelmesi ise üreticilerin yeni girişimlerde bulunmasını sağlıyor. Bunlardan biri de ısı yalıtım özelliği bulunan ve güneş enerjisinden faydalanarak elektrik üretimi yapan camlar.

Camlardan Elektrik Üretilir Mi?

Camlardan elektrik üretimi yapılması aslında çok da yeni bir durum değil, ancak yeni bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu defa camlardan yapılacak elektrik üretimi hazır pencereler sayesinde gerçekleştirilecek. Yani üretilen pencerelerdeki camlar elektrik üretimi için hazır halde tüketiciye sunulacak ve bu şekilde yapılara giydirilen pencereler direkt olarak elektrik üretimi yapmaya başlayacak. Bunun yanında camların ısı yalıtım özelliği de bulunacak ve aynı zamanda yapılara takılan pencereler ısı yalıtım özelliği ile avantajlı hale gelecek. Camlardan elektrik üretilir mi? sorusunu bu şekilde cevapladıktan sonra şimdi bu yeni teknolojinin biraz daha derinlerine inelim.

Güneş Enerjisi Üretecek Camların Özellikleri

Güneş enerjisinden elektrik elde etmede kullanılacak olan camlar, yakın zaman içerisinde yaygın bir şekilde kullanmaya başlanacak. Bunun yanında elektrik üretimine önemli ölçüde katkılar sunacağı düşünülen yeni teknolojinin evlerde elektrik tasarrufu sağlama konusuna da yeni bir boyut kazandıracağı ifade ediliyor. Peki, bu camların özellikleri neler? daha yakından bakalım.

  • Öncelikle camlar şeffaf olacak.
  • Farklı pencere boyutlarına göre üretilebilecek.
  • Plaza ve dış cephesi tamamen cam olan yapılarda oldukça önemli derecede elektrik üretimi yapacak.
  • Camlar, güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üretimi yapacak.
  • Elektrik üretilen camlar aynı zamanda ısı yalıtım özelliğine sahip olacak ve bu şekilde içeriye soğuk hava girişlerini önleyecek.
  • Bazı yapılarda ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi tamamen bu camların ürettiği elektrikten karşılanabilecek.

Arge ve Geliştirme Nasıl Yapılıyor

Uzun süren Ar – Ge çalışmalarının ardından hayata geçen camlardan elektrik üretimi, özellikle dış cephesi tamamen camla kaplı olan yapılar için büyük bir avantaj sağlayacak gibi görünüyor. Hatta bazı yapıların elektrik enerjisi ihtiyacının sadece bu camlardan üretilen elektrik ile karşılanabileceği söylenen arasında. Bunun yanında camların ısı yalıtım özelliği bulunması da diğer avantajlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Her yönüyle avantajlı bir teknoloji olarak karşımıza çıkacak olan bu sistemin yakın zaman içerisinde pek çok yapıda yaygın hale gelmesi bekleniyor. Çünkü yapılara sunduğu avantajlar oldukça fazla.

Eğer siz de yeni bir ev ya da iş hanı yaptırıyorsanız, camlardan elektrik üretimi yapılan teknolojiyi pencerelerinize entegre ederek elektrik üretimine katkıda bulunabilirsiniz.

Size Mutlu Bir Haberim Var

Son dönemlerin büyüyen forumları arasında yer alan kadın denince adresi kadın forumu başlığı altında bize elektrik ve tasarruf konusunda bir başlık ayırmaya karar verdi. Eğer vaktiniz varsa uğrayıp kayıt olup teknoloji bölümüne yorum yazarsanız çok memnun oluruz.

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.