Elektrik Faturası Hesaplama

0

Ay sonunda ele geçen elektrik faturasından hemen hemen herkes şikâyetçidir. Eline geçen elektrik faturasını herkes inceler ama uzmanları dışında faturanın nasıl hesaplandığını pek kimse bilmez. Faturanın nasıl hesaplandığı ve nelerin eklendiğini bilmeniz sizlere hem daha tasarruflu hem de bilinçli davranmanıza yardımcı olur. Bu makalede elektrik faturası nasıl hesaplanır sorusuna cevap vereceğiz.

Birim fiyatları ve her şehrin fatura üzerinde yansıttığı bedeller farklı olacağından, ayrıca şirket ve benzeri kurumların da etkisinin olması hizmet ve bedellerin değişmesine neden olur. Dolayısıyla faturanızı hesaplarken ufak değişikliklerin çıkması bu nedenlerden ötürü olacaktır.

Faturanızı hesaplarken fatura üstündeki ana tablolardan elde edeceğiniz bilgiler yardımıyla bunu yaparsınız. Faturalar üç ana tablodan oluşmaktadır. Fatura üzerinde abone bilginiz bulunur. Ancak öncelikle bahsettiğimiz üç ana tabloyu açıklayalım.

Üç Ana Tablo

  1. Enerji Tüketim Tutarı
  2. Zaman Dilimine Göre Enerji Tüketimi
  3. Bedel ve Vergiler

Faturayı incelediğimizde ilk önce bakmamız gereken yer Aktif Tüketim hanesidir. Aktif Tüketim hanesi faturanın geldiği dönemin yani o ayın harcama miktarını kwatt saat türünden gösterir. Faturanızı hesaplarken en önemli bölümlerden biri aktif tüketim hanesidir.

Tüketim Tutarı Hesaplanması

Tüketilen elektrik miktarını ölçerken etkili olan faktör tarife grubunuz dur. Tarife grubu tek zamanlı veya Üç zamanlı olarak ikiye ayrılır. Tüketim tutarınızı belirlerken bu iki kritere göre hesaplanır.

Tek Zamanlı Tarife

Aşağıda yapılan hesaplama ile 1 kilowatt saat tüketimine karşılık gelen TL’yi hesaplarsınız.

Aktif tüketim (kilowatt saat) x Aktif-birim fiyatı (TL/kilowattsaat) = TL

Üç Zamanlı Tarife

Bu tarife günün üç öğününe ayrılarak hesaplanan tarife sistemidir. Bu öğünler gündüz, puant ve gece olmak üzere üç tüketim türüne ait tutarı hesaplamaya yöneliktir. Bu hesap yapılırken 2. tabloya bakılır.

Gündüz + Puant + Gece = TL

Dağıtım Bedeli

Aktif Tüketim x Dağıtım Birim Fiyat = Dağıtım Bedeli

Vergi kesintileri ve fonlar
Tüketim tutarı x 0,01 = Enerji Fonu
Tüketim tutarı x 0,02 = TRT Payı
Tüketim tutarı x 0,05 = ETV

KDV

(Tüketim tutarı+ Dağıtım Bedeli + Enerji Fonu +TRT Payı+ ETV ) x 0,18 = KDV

Elektrik faturası nasıl hesaplanır?

Tek tek tüm tablolardan aldığınız verileri hesaplayarak genel fatura hesaplama işlemini aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

Tüketim tutarı + Dağıtım Bedeli + (Enerji Fonu + TRT payı + ETV) + KDV = FATURA TUTARI

Bu hesaplama ile elde ettiğiniz elektrik harcama miktarı sizin aylık harcamanızı gösterir. Ayrıca hesaplamalarda bir önceki dönem borçları ve benzeri diğer borçlar hesaplama dışında kalır.

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.