Elektrik Üretiminde Kısıtlamaya Son!

0

Resmi olarak yayımlanan ve her türlü koşulda lisansız elektrik üretimine izin verileli aylar geçti. Artık halk kendi elektriğini kendisi üretebilecek ve ülke ekonomisinde  “bende varım “ diyebilecek hale gelmiştir. Evde elektrik üretiminde son yıllara göre büyük değişiklikler yapılmıştır. Bunlar birçok kişi için yeni bir işe başlamanın ilk adımı olmuştur. Artık lisansız olarak elektrik üretebilir ve bu elektriğin fazlalığını dışarı satabilirsiniz. Tabi ki bunun da belli başlı kurallarına uyarak olması yasal bir zorunluluktur. Evde elektrik üretimi aslında önemli olan bazı kurallar arkasında pimi çekilmiş bir bombadır. Yani doğa olaylarını kullanarak elektrik üretebileceksiniz, ki güneş enerjisi bunlardan en önemlisi gibi duruyor. Güneş enerjisi ile önceden 500 kW olan elektrik üretme sınırı yeni kanun düzenlemesine göre 1000 kW a kadar çıkartabilirsiniz. Bu projede gerekli belge ve izinlerin alınması konusunda da değişiklikleri içinde barındıran düzenlemede belgeler rahatlıkla ve sorunsuz bir şekilde üreticilerine teslim edilecektirler.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi kısaca nasıl yapılır?

elektrik-uretiminde-kisitlamaya-son (2)Lisansız elektrik üretimi konusunda yapılan düzenlemeden sonra önemi biraz daha artan güneş enerjisi ile elektrik üretimi son yıllarda fazlaca kullanılmaya başlamıştır. Güneş enerjisi güneşin yaydığı ışınların merkezde birleşmesi sonucu ortaya çıkan ışınımdır. Bu enerjisi kullanmak oldukça kolay olup farklı bir enerjiye çevirmekte belli cihazlarla yapılmaktadır. Fotovoltaik denilen cihaz güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirmeye yarayan bir nevi sistemin beyni olarak ta bilinir. Sistem güneşi belli saatler arasında bünyesine alıp elektrik  enerjisine çevirecektir. Sizde bu elektrik enerjisini rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Diğer bir konuda elektrik üretim sistemlerinin kurulumu için gerekli maddi destek ve diğer maliyetleri olarak görülüyor. Bu da aşağıda ki yazı ile netlik kazanmış durumdadır.

 

Ek maliyetler son buldu!

Üretim ve tüketim yapan tesislerin ortak olarak çalışması mümkün kılındı ve böylece ekmaliyete gerek kalmadı. Bundan kalan pay ile daha fazla yatırım yapan işletmecilere daha çok proje deneme şansı sunulmuş oldu. Bu kanun ile çok amaçlı yerlerde mesela alışveriş merkezi, luna parklar, oyun salonları gibi yerlerde şahsa ait lisansız elektrik üretimi oldukça avantajlı olacak diye tahmin ediliyor.

Güneş enerjisi ile lisansız elektrik üretmenin maliyeti

Tabi ki her işletmenin belli bir yatırım payı olduğunu düşünürsek 1000 kW lık bir elektrik üretim sistemine yaklaşık olarak yapılacak yatırım 1 milyon eurodur. Buda ilk bakışta çoğu kişinin elektrik üretmekten vazgeçeceği anlamına gelmektedir. Aslında bu işe kökten başlamak en mantıklısı gibi geliyor.

Bir evin günlük kullanacağı elektrik maksimum 20 kW olarak tahmin ediliyor. 20 kWlık bir sistem inşa ettiğinizi var sayarsak, güneş enerjisi üretecek sistem günlük 7 saat güneş alsın. 20 x7= 140 kW elektrik enerjisi üretmiş olacaksınız. Yani 120 kW elektrik enerjisi fazlalığınız bulunmaktadır. Bu demek oluyor ki yakın zaman da 20 kWlık elektrik üretim sisteminin gerektirdiği paraya ulaşabileceksiniz.

Ülkemizde lisansız elektrik üretimi konusunda birçok düzenlemeler yapılmasının sonunda üreticiler kar amacı güderek birçok güneş enerjisi sistemi kurmuşlardır. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi 2014 yılında yüksek oranlara ulaşmıştır. Yapılması gereken herşey mevcut. İlk olarak ise güneş enerjisi ile elektrik üretmek için gerekli evrakları alın ve sizde kendi elektriğinizi üretin..

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.