Fransa Yollara Güneş Paneli Döşüyor!

1

Fransa güneş enerjisinde yeni bir girişime hazırlanıyor. Yapılan açıklamada Fransa güneş enerjili yollar yapacak ve bu yol en az 1000 km uzunluğunda olacak. Peki neden güneş enerjili yollar yapılıyor? ya da güneş panelleri neden yollara döşenmeye hazırlanılıyor? Yollarda güneş panelleri nasıl çalışacak? Proje masrafını karşılayacak mı? Yeni projenin olumlu ve olumsuz yanlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Fransa Hükümeti’nin Çevre Bakanı Segolene Royal yaptığı açıklamada 5 yıllık bir süreç içerisinde 1000 km uzunluğunda olması planlanan güneş enerjili yollar yapacaklarını belirtti. Yolların yapımında ise foto voltaj güneş enerjisi panelleri kullanılacağını ve bu şekilde yeşil enerji üretme amacında olduklarını ifade etti.

Daha Önce Hangi Ülke Yollar Güneş Paneli Döşedi!

Yollara güneş panelleri döşeme fikri ilk olarak Hollanda’da gerçekleştirildi. Hollanda yaklaşık olarak 70 km uzunluğunda bir bisiklet yolunu güneş panelleri ile donattı ve bu sayede yıllık bazda ortalama 3000 KW saat elektrik üretimi meydana getirdi.

gunes-enerjili-bisiklet-yolu-resim

Peki, Neden Güneş Enerjili Karayolu?

Bilindiği gibi güneş panelleri pek çok alanda yaygın bir hale gelmeye başladı. Büyük tarlalara güneş panelleri kurulduğu düşünülürse tarıma elverişli alanların bu panellere mahkum edilmemesi adına güneş panellerinin yollara döşenme düşüncesi akla daha yatkın bir hal alıyor. Bu şekilde doğal alanlar korunmuş ve güneş panelleri ile kaplanmamış oluyor.

Şu ana kadar AB’de güneş enerjili yollar yapmak için karayolu uzunluğü toplamda 10,5 milyon km. Almanya’da ise 650 bin km uzunluğunda güneşten elektrik üretimi için karayolu bulunuyor.

Tüm Karayolları Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Amaçlı Kullanılabilir Mi?

Öncelikle trafiğin yoğun olduğu yollarda bu sistemi uygulamak biraz dezavantajlı. Çünkü yola düşen gölge alınacak verimi düşürecek ve yeteri kadar elektrik üretimi sağlamak zorlaşacaktır. Bunun yanında şehir içi yollar da aynı durumda. Binaların yollara düşen gölgeleri randımanı büyük ölçüde düşürecektir.

fransa-gunes-enerjisi-resim

Güneş enerjisinden elektrik üretimi amaçlı bu projenin genel olarak köyleri birbirine bağlayan ve araç trafiğinin en düşük olduğu yollarda yapılması planlanıyor. Güneşin yüksek oranda vurduğu yollarda bu sistem sayesinde ciddi derecede elektrik üretimi sağlamak mümkün.

Fransa Güneş Enerjisi Döşenen Yollar Ne Kadar Elektrik Sağlar?

Karayollarına güneş panelleri döşenmesi fikri henüz yeni olduğu için öncelikle ufak projeler ile yola girileceği ifade ediliyor. Fransa, ilk olarak 1000 km kadar bir yolu solar güneş panelleri ile kaplarsa yaklaşık olarak nüfusun %8’lik bir oranının yıllık elektrik tüketimini karşılayabileceğini planlıyor. %8’lik oran ortalama 5 milyon kişi demek oluyor.

fransa-gunes-enerjili-yollar-resim

Diğer yandan yapılan ölçümler güneş panelleri döşenen yolların güneş parkları kadar verimli olmadığını gösteriyor. Km başına 100 kilovat elektrik üretimi elde edileceği hesaplanmış ve yaklaşık 30 metrekarelik bir alan üzerinden elde edilecek enerji ile elektrikle çalışan bir otomobilin yıllık 11 bin km yol kat edebileceği düşünülmüş.

Sistem üzerinde diğer uzmanlar tarafında gerçekleştirilen ölçümde ise yukarıdaki gibi iyimser bir sonuç tahmin edilmiyor. Çünkü uzmanlar yatay döşenen bu güneş panelleri ile çatılara kurulan panellerden elde edilen verim kadar randıman alınamayacağı söyleniyor.

Yollara Güneş Enerjisi Döşenmesinin Dezavantajları

Güneş panellerinin yollara döşenmesinde avantajlar olduğu gibi bazı dezavantajlar da var.

– Öncelikle yollara döşenen panellerin araç ağırlıklarına karşı dayanıklı olması gerekiyor.

– Güneş panellerinden istenen verim elde edilmesi için panellerin sürekli temiz olması gerekiyor.

Bu dezavantajlara karşı Fransa güneş enerjisi yolları yapacak olan Colas firması ise yeni çözümler üretmiş. Yeni güneş panellerinde hücreler birkaç kattan fazla kalınlıkta ve araçların ağırlıklarını kaldırabilmek ve yol tutuşunda sorun çıkarmamak adına tasarlanmış. Güneş panellerinin temiz olmasındaki sürekliliği ise geliştirdikleri özel bir kimyasal madde ile sağlamayı düşünüyorlar. Geliştirilen kimyasal madde yollarda biriken kiri parçalıyor ve bunun yanında yağmur suyu ile temizlenmesine yardımcı oluyor.

Maliyet Ne Kadar?

Güneş enerjili yolların yapımında kullanılacak olan panellerin metrekaresi için şu anki maliyet 200 euro civarında. Ancak yakın bir zaman içerisinde bu maliyetin çatılara döşenen panellerin seviyelerine kadar düşmesi bekleniyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.