Güneş Enerji Sistemleri

0

Tüm dünya yaklaşık olarak 125 yıldır 1 trilyon varil petrol tüketmiş durumda. Geri kalan petrol rezervinin ise 30 yıl içerisinde tükeneceği söyleniyor. İşte bu anda akıllara yenilenemez enerji kaynaklarından petrolün bitmesi sonucu dünyanın ne yapacağı sorusu geliyor. Ancak endişe edilecek bir durum söz konusu değil. Çünkü bilim adamları petrolün yakın bir zaman içerisinde biteceğini ve bu enerji kaynağının yerine alternatif enerji kaynağının bulunması gerektiğini hesap etmiş durumda. Alternatif çözüm olarak düşünülen enerji kaynağı ise güneş enerji sistemleri.

Güneş enerji sistemleri nedir?

gunes-enerji-sistemleri (1) resimGüneş enerji sistemleri, gücünü güneşten alan ve bu güç sayesinde enerji üreten bir yenilenebilir enerji kaynağı sistemidir. Teknolojinin son ürünü olarak karşımıza çıkan güneş enerjisi sistemleri, sahip oldukları güneş hücreleri sayesinde güneşten aldıkları ısıyı çok az bir kayıpla elektriğe çevirebilmekte ve bu sayede enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Güneş enerji sistemleri nasıl çalışır?

Güneş enerji sistemlerinin çalışma mantığı öncelikle bünyelerinde yer alan güneş hücrelerine dayanmaktadır. Bu hücreler güneşten gelen ısıyı soğurarak küçük bir enerji kaybı ile depolamakta ve sistemlerin çıkış noktasında yer alan akülere ileterek enerji oluşmasını sağlamaktadır. Güneşe bakan paneller genelde 60 derecelik açılarla mekanlara konuşlandırılmaktadır. 5 ya da 30 panel aralığında kurulan bir sistem herhangi bir ailenin 1 günlük enerji ihtiyacını rahatça karşılayabilmekte ve bu durum her gün aynı şekilde devam etmektedir.

Güneş enerji sistemleri kurulumları oldukça kolay bir şekilde gelişmektedir. Bunun yanında sistemin kullanım kolaylığı da en az kurulum aşaması kadar kolay olmaktadır. Kurulum ve kullanım rahatlığı sayesinde her evde konuşlanmaya müsait olan güneş enerji sistemleri, son dönemlerde tercih edilme oranlarını giderek artırmaktadır. Birçok ev ve iş yerlerinde bu sistemleri görmek mümkündür..

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.