Güneş Enerjisi Su Isıtma

0

Ülkemizin bol güneş alması, insanların alternatif enerjilerden biri olan güneş enerjisine yönelmesini sağlamıştır. Güneş enerjisiyle elektrik üretilebildiği gibi su ısıtma sistemleri sayesinde suların ısıtılarak sıcak su elde edilmesi mümkün hale gelmiştir. Güneş enerjisi su ısıtma sistemlerinin temel kaynağını oluşturması nedeniyle bugün birçok ev ya da iş merkezlerinde su ısıtma sistemleri kullanılmaktadır.

Güneş enerjisi ile su ısıtma nasıl yapılır?

gunes-enerjisi-su-isitma (2) resimGüneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri içeriklerinde bulunan paneller yardımıyla suların ısıtılmasını sağlamaktadır. Su ısıtma sistemlerinin içerisinde yer alan her panel üzerinde belirli sayılarda güneş pilleri bulunmaktadır. Bu piller güneşten gelen enerjiyi soğurmakta ve doğrudan enerjiye dönüştürmektedir. Güneş pillerinin depoladığı enerji sistem içerisinde yer alan jeneratörlere iletilmektedir. Bu jeneratörler ise su ısıtma depolarında bulunan rezistanslara ısı göndermekte bu şekilde depolarda yer alan soğuk su oldukça kısa bir süre içerisinde ısınmaktadır. Bunun yanında su ısıtma sistemlerinin bir soğuk su girişi bir de sıcak su çıkışı bulunmaktadır. Şebekeden gelen soğuk su öncelikle depolarda konuşlanmakta ve ardından rezistanslar yardımı ile ısıtılarak sıcak su çıkışına gönderilmektedir. Bu sayede soğuk su borusundan giriş yapan su kolayca ısınmakta ve kullanıcılar için sıcak su üretimi sağlanmaktadır.

Bugün otellerde, evlerde, konutlarda ve birçok iş merkezlerinde yer alan bu sistem, gün boyunca güneş ışığı olmasa dahi gün ışığın yardımı ile su ısıtma işlevini gerçekleştirebilmektedir. Görüldüğü gibi güneş enerjisinin nimetleri oldukça yüksek oranda bizlere sunulmaya başlamıştır. Önemli olan nasıl tasarruf yapılacağının bilinmesi ve bunun ardından güneş enerjisi ile çalışan sistemlerin kurulmasıdır. Bu şekilde birçok aile sıcak su gereksinimlerini bu sistemlerden sağlamaktadır.

Siz de sıcak suyu bedava elde etmek istiyorsanız, güneş enerjisi su ısıtma sistemlerini kullanabilir ve anında sıcak su elde etme şansına sahip olabilirsiniz..

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.