Güneş Paneli Yapımı

0

Güneş paneli yapımı için gerekli olan birtakım teknik teçhisatlar ve dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bedava elektrik üretimi için oldukça elverişli bir konumda yer alan güneş panelleri, günümüz teknolojisi sayesinde istenen oranda elektrik üretimi sağlamakta ve bu sayede kurumsal kullanıcıların yanında bireysel kullanıcılara da avantaj sağlamaktadır. Bu yazımızda güneş paneli yapımında nelerin gerekli olduğunu inceleyeceğiz.

Güneş paneli yapımı nasıl olur?

gunes-paneli-yapimi (2) resim Güneş paneli yapımında öncelikle dikkat edilmesi gereken sistemin kurulacağı bölgenin güneş potansiyelinin iyi bir şekilde ölçülmesidir. Güneş potansiyelinin yeterli olmadığı bölgelerde güneş panellerinden istenen verimi almak zordur. Bu nedenle sistem kurulurken ilk olarak bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Güneş potansiyelinin ardından sıra sistemin oluşturulması için gereken parçaların birleştirilmesi olmaktadır. Bunun için ilk olarak yapılması gereken güneş panellerinin güneşe 60 derece açı ile konuşlandırılmalarıdır. Burada ki 60 derecelik açının önemi ülkemizde güneşten en çok 60 derecelik açı ile verim alınabilmesidir. Ayrıca güneş panelleri içerisinde yer alan güneş hücrelerinin güneşten gelen ısı ve ışığı alması için 60 derecelik açı en uygun konum olarak görülmektedir.

Güneş paneli yapımında sistem içerisinde bir de akü bulunmaktadır. Güneş hücrelerinin aldığı ısı ve ışık güneş hücrelerine bağlanan akülerde depolanmaktadır. Ayrıca elde edilen bu enerji, akülerde doğru akıma çevrilmektedir. Bunun ardından sistemde yer alan elemanlardan alternatörün de aküye bağlanması gerekmektedir. Alternatörün sistem içerisinde ki görevi, akülerden alınan DC akımın evlerde kullanılan AC akıma çevrilmesi olmaktadır. Görüldüğü gibi sistem oluşumu oldukça basit bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Güneş paneli yapımında önemli olan öncelikle güneş panellerinin güneşe olması gereken şekilde bakmasıdır. Bunun ardından sistem oluşumu genellikle kolay bir süreçtir. Ancak güneş panellerinin güneşe yanlış açılarda bakması geri kalan düzenek oluşturulsa bile istenen verimi sunmayabilir.

.

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.