Led Ampuller Ne Kadar Hesaplı

0

Elektrik faturalarının düzenli olarak yükselmeye başladığı bir dönemden geçiyoruz. Haliyle bu konuda ciddi bir yatırım yapılması uzun vadede elektrik faturalarının düşmesi ile aradaki fark rahatlıkla kapatılabiliyor. Peki ama led ampuller söylendiği kadar hesaplı oluyor mu? Size kendi evimde yaptığım bir takım hesaplama ve gerçek sonuçları anlatacağım.

Tek başıma yaşıyorum. Evde toplam 10 ampul bulunuyor. Bu ampullerin tamamı eve ilk taşındığımda eski tip ampullerden oluşuyordu. İlk sene içerisinde ortalama 70 – 80 tl arasında elektrik faturası ödüyordum.

Dördüncü aydan itibaren çoğunlukla vakit geçirdiğim bilgisayar odası ve oturma odasının bir de mutfağın lambalarını ekonomik floresan ampullerle değiştirdim. Dördüncü aydan itibaren rakamların 5 – 8 tl arasında düştüğünü söyleyebilirim. Bu arada bu tüketim miktarını aylık baza göre inceliyorum. Şimdi aranızda elektrik faturası zamlandı diyenler olacaktır. O sebepten aynı ayda aynı tüketim bedeli üzerinden hesaplıyorum.

Bir arkadaşımın tavsiyesiyle bimde satılan led ampullere geçtiğim zaman ise biraz kuşkulu yaklaştım açıkçası… Başlangıçta led ampullerin yeterince aydınlatmadığını düşünmüştüm. Aldığım ikinci üçüncü ampulden sonra sarı ışıklarla değiştirdim.

Sonuç gerçekten başarılıydı. İlk ay ödediğim faturada yer alan tüketim bedellerini hesaplayacak olursak 10 ampulün bana aylık getirisinin 10 tl nin üzerinde olduğunu söyleyebilirim. Tabi ki zamlarla beraber bu rakam daha yükselecektir. Her şey bir yana 6 – 7 gibi bir süreç içerisinde ampul tamamen kendini ödüyor.

Buna bir ekleme yapacak olursak ampul fiyatlarının ciddi anlamda düşmesiyle birlikte bu rakamların sabit kalırken kendi kendini ödeme hızının artmasını da söyleyebiliriz. Bu sayede led ampuller son derece ekonomik bir aydınlatma sağlamaya devam ediyor.

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.