Rüzgar ile Elektrik Üretmek Nasıl?

1

Rüzgar ile elektrik üretmek için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri rüzgar türbinleri ve diğeri ise rüzgar gülü olmaktadır. Biz bu yazımızda sizlere rüzgar gülünden nasıl elektrik elde edilebileceğini açıklayacağız. Bu yöntem ile yıllık enerji ihtiyacınızın en az %50’sini karşılayabileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Rüzgar gülü ile nasıl elektrik üretilir?

Rüzgar gülü ile elektrik elde etmek için öncelikle gereken birtakım ekipmanların bir araya getirilmesidir. Bunlardan biri tabiki rüzgar gülüdür. Rüzgar gülünü herhangi bir kağıt üzerine çizim yaparak oluşturmak mümkündür. Bunun yanında oluşturulan rüzgar gülünün çapı 1 m ya da 1,5 m olmalıdır. Diğer yandan gerekli olan diğer bir ekipman ise 400 Watt 12 Voltu alarak 220 Volta dönüştüren konvartördür. Ayrıca bir tane 60 amperlik akü ve 12 Voltluk bir dinamo da sistemin kurulumu için gerekli ekipmanlardır. Sistem düzeneğinin çalışma mantığına bakacak olursak gelen rüzgar, oluşturulan rüzgar gülünü çevirmekte ve dönen kanatlar dinamoyu döndürmektedir. Daha sonra dinamoya bağlı olan akü, gelen enerjiyi depolamakta ve son olarak ise konvartör DC akımı AC akıma çevirerek elektrik enerjisi oluşturmaktadır. Bu işlemler sonucunda konvartörden 400 Watt 220 Voltluk bir gerilim çıkışı meydana gelecektir. Elde edilen bu enerji ile evlerde yer alan birçok elektronik aleti çalıştırmak mümkündür.

Diğer yandan rüzgar gülü yapımında ince alüminyum da kullanılabilmektedir. Hatta rüzgar gülünden daha fazla verim alınması için çarklar arasında ki açının 67.5 olması önerilmektedir. Pervanelerin istenen düzeyde hafif ve ince olması rüzgardan etkilenme oranını daha yüksek boyutlara çıkarmaktadır.

Evlerde bulunan elektronik aletleri rüzgar gülünden elde edilen elektrik enerjisi ile çalıştırmak mümkündür. Rüzgar ile elektrik üretmek görüldüğü gibi oldukça kolay bir işlemdir.

 .

1 YORUM

  1. evde kendimiz malzeme alarak yapamazmıyız lakin elektirk üretimi için bakır ve dolum için akü olayını nasıl yapabiliriz tavsiyenizi bekliyorm balkonum sabah akşam çok rüzgarlı

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.