Rüzgar İle Elektrik Üretmek

0

Ülkemizde rüzgar ile elektrik üretmek oldukça yavaş seviyede ilerlemektedir. Bunun sebeplerinden bir tanesi rüzgar türbinleri ile elektrik üretmek isteyen halkımızın bu konunun maddiyat ve işe yararlılık konusunda bilgilendirilmemesidir. Gelin rüzgar türbinleriyle ürettiğimiz elektriği nerelerde kullanabiliyoruz hangi yönden avantaj sağlıyor bakalım.

Rüzgar gülü ile nasıl elektrik üretilir?

ruzgar-ile-elektrik-uretmek (2)Balıkesir’den İsmail Öztürk’ün iddasına göre tarımsal sulamada elektrik masrafını ortadan kaldırdı. İddaya göre İsmail Bey 30 metre derinliğindeki su kuyusundan elektrikli motor yardımıyla suyu çekip, %16 lık bir eğimle 250 metrede bir havuzda toparlıyor. Günde 13 ton suyu hiç elektrik parası vermeden kurduğu sistemle çekiyor. Rüzgarın şiddetine göre bu oran 20-30 ton a kadar çıkabiliyor.

500 watt rüzgar türbini(saatte 500 watt elektrik)

Üç pervaneli, üç fazlı daimi jeneratör, rüzgar hızı en az 3m/s olması gerek, jeneratör verimliliği >0.96, özelliklerine sahip olan bir rüzgar paneli ile;

* Günlük hayatımızı sürdürdüğümüz mekanlar da ev, iş, yol aydınlatmalarında

*Seyahat sırasında karavan veya kamp evlerinde

*Güvenlik sistemlerinde veya istasyonlarda

* Tekne ve yatlarda

*Kırsal bölgelerde ki alanlarda

Bu tür alanlarda üretilen elektriği kullanabilirsiniz.

Rüzgar gülü sistemi hangi alanlarda kullanılabilir?

*Hayvan çiftliği sulama

*Ağıl-saya suluma

*Tarımsal sulama

*Tarım arazi sulama

*Meyve bahçesi sulama

*İçme suyu temini

*Elektrik üretimi

*Bahçe sulama

Sizde rüzgar enerjisi ile elektrik üretmek istiyorsanız basit bir sistemle İsmail Bey gibi masrafınızı azalta bilirsiniz. Bu sistemi yaparken öncelikle rüzgarın azda olsa kesintisiz ve verimli olmasına dikkat etmek gerekir. Daha sonra kullanılan sistemde ki malzemelerin yeterli enerjiyi kaldıracağından emin olun. Ne kadar elektrik üretmek istiyorsanız ona doğru orantılı olarak üretecin gücüne de dikkat edin..

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.