Rüzgar Jeneratörü Nedir?

0

Rüzgardaki potansiyel enerjiyi öncelikle mekanik enerjiye daha sonrada elektrik enerjisine çeviren sistemli araca rüzgar jeneratörü denir. Rüzgar jeneratörü diğer bir söyleyişle mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüşümünde gerekli malzemelerin toplandığı yer de denilebilir. Bir rüzgar türbini en az üç bölümden oluşmaktadır ve bunlar içinde önemli yere sahip olanlardan biri rüzgar jeneratörüdür.

Rüzgar jeneratörü(üreteç) nasıl çalışır?

ruzgar-jeneratoru-nedir (3)Genellikle basit bir sistemden oluşmaktadır. Kullanılan üretecin içinde mıknatıslar bulunmakta ve bu mıknatısların orta bölümünde iletken teller yardımıyla gelen enerji karşılanmaktadır. Daha sonra rüzgarın sisteme iletilmesini sağlayan pervane rüzgar yardımıyla dönerek enerjiyi şafta iletir. Şaft enerjiyi pervane ile üreteç arasında yardımcı eleman olarak görev yapmaktadır. Şaft dönmeye başladığı an sistemde bulunan mıknatısların ortasında yer alan iletken teller de dönmeye başlar. Bu dönme sonucunda alternatif akım(AC) oluşmuş olur.

Rüzgar türbinlerinin mekanizması nelerdir?

Rotor Blades(pervane kanatları) : Gelen rüzgar enerjisini hareket enerjisine çevirmeye yardımcı bölümdür.

-shaft(şaft):pervane kanatları ile üreteç arasındaki bölümdür ve pervaneden gelen enerjiyi üretece iletir.

– Gear box(dişli kutusu):Hareketi değiştirmek veya gelen enerjiyi daha verimli iletmek için kullanılır. Kuvveti azaltıp hızı artırır ve enerji iletimi daha hızlı olur.

-Jeneratör(üreteç):Gelen mekanik enerjinin mıknatıslar yardımıyla elektrik enerjisine dönüştürür.

-Breaks(fren):Potansiyelin yüksek olduğu yerlerde gelen rüzgarın kanatlara zarar vermesini engeller veya daha fazla zarar oluşmasın diye sistemin kitlenmesini sağlar.

– Tower(kule):Rüzgar türbininin ana gövdesi olarak da bilinir. Motor korunması ve pervane kısmının daha fazla rüzgar enerjisinden yararlanması için  sistemin yüksekte olmasını sağlayan bölümdür.

– Electrical Equipment(elektriksel donanım):Oluşan elektrik enerjisini gerekli olan merkezlere ulaşımında görevlidir.

Rüzgar jeneratörü sistemi iyi ve verimli çalışması için gereken en önemli parçalardan biridir. Sistemi kurarken jeneratörün verimli olup olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bu işlem rüzgar türbinlerinde oluşan enerjinin de performansını etkileyecektir. Kaliteli bir üretecin kaliteli bir enerjisi olacaktır. Bu sistemi kurmayı düşünenlere üretecin seçimine dikkat çekmek gerekmektedir.

 .

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.