Rüzgâr Türbini Nasıl Yapılır?

0

İnsanlar elektrik enerjisi üretme yolunda yeni projeler yeni buluşlar ortaya koymaktadır. Bunun sebeplerinden biri de git gide artan elektrik faturalarıdır. Faturalara çözüm olarak ise elektrik enerjisi üretmek isteyenler kendi kendilerine rüzgar panelleri tasarlamışlardır. Yapım aşamasında bazı sorular bulunmaktadır. Bunlar içinden bir tanesi olan rüzgar türbini nasıl yapılır sorusuna cevap verelim.

Rüzgar türbini yapım aşamaları:

ruzgar-turbini-nasil-yapilir (1)Gerekli Malzemeler:

– 1 adet 260VDC-5A motor

– Uygun boyutlarında üçgen metal plaka

– 1 adet pvc boru ve

– Yeterli sayıda vida

– Sistemi yerden yüksek olarak ayakta tutmak için gerekli direk (tahta veya demir)

– motoru döndürmek için bilyeli sistem

İlk olarak pervanenin oluşturulması için 50 cm boyutunda 18 cm çapında pvc boruyu dik olarak üç parçaya ayırın. Ayrılan parçayı yine dik olarak çapraz bir şekilde ikiye bölün. Oluşan parça rüzgar panellerde gördüğünüz gibi üçgen olacaktır. Oluşan üçgen parçaları sabit bir tabaka işlevi gören üçgen metal levhaya aralıklı olarak vida yardımıyla monta edin. Üçgen levhanın bir yönüne kestiğiniz üçgen biçimindeki kanat işlevi görecek pvc borular yerleştirdikten sonra diğer tarafa güç üretimi yapacak motor vidalar yardımıyla monte edin. Yapılan türbinin rüzgarın yönüne göre dönmesi için arka bölgesine kuyruk yapılması gerekmektedir. Kuyruğu yaparken motorun alt bölgesine 10 cm uzunluğunda metal profil monte edin. Monte ettiğiniz profilin bir ucunda ana gövde diğer ucunda rüzgarı karşılayabilecek şekilde kare biçiminde tahta tabaka yerleştiriniz. Bu işlevde arkada bulunan kare biçimindeki tahta levhanın hafif ve hassas olmasına dikkat edin. Daha sonra motorun rüzgar estikçe yatay eksende dönmesini sağlayacak bilyeli sistemi motora monte ediniz. Bu bilyeli sistem bilindik bisikletin göbek kısmı da kullanılabilir. Motorun rüzgârdan etkilenmemesi için motorun çapında pvc ile dışına geçirmek faydalı olacaktır. Motorda sürtünmeden dolayı ısınma olacaktır, bunu dışına geçirdiğiniz korumada delikler açtığınızda ısınmayı önleyecektir. Artık rüzgâr paneli hazır.

Ülkemizde bulunan rüzgar enerjisinden yararlanmak için rüzgar panelinizi kendiniz yapın ve en azından bir bölgenin ışık ihtiyacını karşılayın..

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.