Rüzgâr Türbini Yapımı?

1

Rüzgâr türbini yapımı ülkemizde her geçen gün artmaktadır. Yapılan çalışmalarda rüzgar türbini ile elektrik üretimi kat ve kat artmakta ve ülkemize yenilenebilir bir enerji kaynağı kazandırılmaktadır. Bu sistemin gelişim göstermesi hem maddi yönden hem de ülke içinde kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarının artmasını sağlamaktadır. Rüzgar türbini yapımı son yıllarda mühendisler tarafından üretime tasarlanıp fabrikalarda seri geçmiş ve artık bir gelir kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan bu panellerin nasıl ve hangi malzemelerle ortaya çıktığını görelim.  

Elektrik enerjisi üretebilen rüzgar türbinine gerekli malzemeler şunlardır:

-Pervane kanadı

– Kule

– Sapma motoru

– Yüksek hız mili

– Sapma sürücüsü

– Makine bölümü

– Yelkovan

– Rüzgar ölçer

– Kontrol ünitesi

– Jeneratör

– Vites kutusu

– Fren

-Düşük hız mili

– Rotor

Rüzgâr türbini yapımı nasıl gerçekleşir?

ruzgar-turbini-yapimi (2)Rüzgâr türbini yapımı gerçekleşirken ilk olarak pervane kanatları yapımından başlanır. Pervane yapılırken tahta masa üzerine bir şablon konur ve pervane için yapılan tahta esnek, çürümez, dayanıklı ve en ufak rüzgârdan etkilenecek şekilde olması gerekir. Şablondan oluşan kopya kâğıdı hazırlandıktan sonra tahtanın her köşesine ve ortasına delikler açılır. Sonrasında şerit testere kullanılarak şablona uygun bir biçimde kesim işlemi yapılır. Ardından şablon yerine konur. Açtıkları deliklerin sebebi ise pervane kanadını sabit ve güvenli bir şekilde tutmaktır. Tahta sonradan istenilen incelikte kesilir ve artık pervanenin şekli oluşmak üzeredir. Daha sonra pervane profili oluşturmak için özel yapılmış bir sisteme kanat yerleştirilir. Kanadın sağ tarafına tahta yerleştirilir, sol tarafında ise pervane şekillendiricisi bulunmaktadır. Daha sonradan pervane örneğini doğru yerleştirildiğine bakılıp kesim işlemine başlanır. Makine de bulunan silindir kesim işlemi sırasında istenilen modelde olması sekiz tur atar. Profil oluşturmak için konulan pervane makineden çıkarılır ve belirli boyda iki tarafı da kesilir. Bir tarafı düz hale gelirken diğer tarafı uçak kanadı gibi kavis almış bir biçimdedir. Bunun sebebi rüzgâr enerjisini istenilen düzeyde kullanmaktır. Sonradan pervane üzerinde bulunan deliklerden ortadaki genişletilir ve oyma işinden kalan kıymık parçaları kıymık makinesinde temizlenir.  Bu makine pervanenin zarar görmemesi için çok narin dokunuşlarla kıymıkları alır pervanede herhangi bir değişiklik olmaz. Ardında pervanenin denge durumu kontrol edilir. Denge rüzgâr türbini yapımı içinde en önemli kısımlarından biridir. Pervane yapımında son işlem su geçirmeyen bir boya ile boyamaktır.

Şimdi sıra alternatöre gelmiştir. Bu parçanın işlevi pervane döndüğünde elektrik üretmesini sağlar. Orantılı düzenleyici denen bir izolasyon yapılır, bu düzenleyici elektrik akımını ve sistemdeki enerjinin yoğunluğunu düzenler. Pervane rotordaki şaftı döndürür, buda alternatör den bataryaya giden bir elektrik akımı yaratır. Sonradan sistem elemanları yerlerine yerleştirildikten sonra şaftın arkasına soğutma yerleştirilir. Çünkü sürtünmeden dolayı bir ısı gerçekleşecektir ve bu ısının sistemde soğutulması gerekmektedir. Sonradan lodi şaftı denilen parçalar sistemde bir araya getirilir. Bu parçalar sistemde pervaneleri bir arada tutacaktır. Bu sistem sayesinde pervane rüzgarın esme yönüne göre hareket edecektir. Sonuç olarak lodi şaftındaki kablolar alternatör bağlanır. Sitem burada kurulmuş olur. Son olarak pervane koruyucusu denilen parça kontrol edilir bu parça sisteme fazla gelen rüzgarda sistem zarar görmesin diye frenleme yapar. Bu koruyucuda da denge önemli bir unsurdur ve sisteme bu da yerleştirildikten sonra artık rüzgar türbini yapımı bitmiş demektir.

Rüzgar türbini yapımı konusunda farklı düşüncelerde bulunmaktadır. Sizde rüzgar enerjisi ile elektrik üretmek için rüzgar türbini yapabilirsiniz. Ülkemiz bu konu da malzemeye de, rüzgar potansiyeline de sahip..

1 YORUM

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.