Rüzgar Türbinlerinin Topraklanması

0

Rüzgar türbinlerinin topraklanması konusu kendi başına ayrı bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu topraklama işleminde çokça dikkat edilmesi gerekmnektedir. Öncelikle rüğzgar türbini kurulumu yapılması tercih edilir. Bu sistemlerde kurulum bir kule üzerine yapılmaktadır. Rüzgar türbinleri genellikle yüksek mevkilerde enerji üretimi yapmaktadır. Pekala bir rüzgar türbini kurarkan  nelere dikkat edilmesi gerekir? Bunlar içerisinde topraklamada mevcut mudur?

Topraklama işlemi yapılma sebebi?

ruzgar-turbinlerinin-topraklanmasi (2)Topraklama işlemi yapılması hem türbin için hemde etrafında bulunanlar için büyük önem arzetmektedir. Kaçak akım söz konusu olduğunda topraklamanın devreye girmesi gerekmektedir. Bu topraklama işleminin yapılmasının asıl sebebleri arasında bulunur. Topraklama işleminde üretilen veya gelen enerjinin sabit standartlar arasında tutulması gerekmektedir. Ayrıca sistemle hava arasına yıldırım, şimşek gibi doğa olaylarında ki elektrik boşalmasına karşı önlem alınması gerektiği için rüzgar türbinlerinin topraklanması gerekmektedir.

Rüzgar türbinleri yapılma tarzlarına göre kendilerine has belirgin özellikleri ve dağılım şekilleri bulunmaktadır. Bu yüzden yapılacak topraklama işlemi diğer santrallerden ayrı kendine özgü şekilde yapılmaktadır. Bunun asıl sebebi ise rüzgar türbinlerinin etrafa fazlası ile yayılması ve belirli bölgeyi işgal etmesindendir. Rüzgar türbinlerinde alışagelmiş topraklama yapmak oldukça zordur ve teklikeli sonuçlara neden olabilir. Bu tarz sistemlerde özel uygulamalar yapmak daha yararlı olacaktır.

Topraklama işlemi nasıl yapılır?

Rüzgar türbin topraklaması kulede aşırı gerilim ve potansiyelin dengede kalmasını kontrol etmek için yapılmaktadır. Genellikle rüzgar türbini topraklanması halka şekilnde kulelerle ve bağlantı şekillerinden meydana gelmektedir. kullanılan dikey ve yatay elektrotlar sayesinde toprak direncinin azaltılması ve yükselen enerjinin önüne geçilir. Türbin topraklanmasında türbine bağımlı olarak dikey iletkenle gerçekleştirilen sistem direkt olarak toprakla buluşur. Kulenin çelik kafeside bu yerel şebeke elemenları ile birleştirilir. Buda yıldırım düşmesi sonucunda engel olmuş olur.

Rüzgar türbini topraklaması yapılması halkın sağlığı ve sistemin etrafındakilerin korunmasına dair yapılmış bir önlemdir. Bu önlem sistemin elemanlarının da korunmasına sahip çıkar. Rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi sırasında bir şehir şebekesine verilen enerji bir anda sisteme gelebilir. Bu yüzden bunun önlenmesi en azında yavaşlatılması gerekmektedir..

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.