Rüzgar Türbinli Kule

0

Günümüz koşullarında rüzgar enerjisinden yararlanmak için bir çok proje ve tasarım ortaya konulmaktadır. Bu tasarımlar rüzgar enerjisini daha aktif kullanmak ve maddiyatı sıfıra düşürmek için yapılan büyük adımlardır. Rüzgar enerjisi için yapılan bu tasarımlar rüzgardan yararlanarak belli bir bölgenin elektriğini karşılamaya yaramaktadır. Elektrik ihtiyacı gidermek için yapılan bu tasarımlar sonucunda fazla tüketime de dur denilmiş olmaktadır.

Kulede rüzgar enerjisi

ruzgar-turbinli-kule (1)Rüzgar türbinli kule ilk olarak Bahreyn dünya ticaret merkezi binasında gerçekleştirilmiştir.Dünyanın ilk rüzgar türbinli binası olarak göze çarpmaktadır. 2008 yılında kullanıma başlayan kulenin yaklaşık olarak toplam maliyeti 150 milyondolar olarak hesaplanmıştır. Kulede en çok merak konusu ise kulanin yüksekliğidir. Kule yaklaşık olarak 240 metre yüksekliğinde ve 50 kat binadan oluşmaktadır. Bu bina rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi esnasında dünya ticaret merkezinde en büyük sistematik bina özelliğine sahiptir. Bu türbinde üretime geçiş aşamasında üç tane yataj rüzgar paneli kullanılmıştır. Bu paneller sayesinde üretilen elektrik enerjisi 300 evin elektrik ihtiyacını karşılamaktadır.

Kule için önemli detaylar

Rüzgar türbinli kule rüzgar enerjisinden yararlanmak için farklı tasarımlara başvurulmuştur. Bu tasarımlar genellikle açı ile ilgili kısımlardan oluşmaktadırlar. Rüzgar enerjili sistemi üretimi yapılması için tasarlanan bu kule yapılan bazı değişimler sonucunda % 35 lik bir artışla enerji üretimine devam etmektedir.

Rüzgar türbinli kule ile elektrik üretimi ülkemizde de yaygınlaşmaya çalışan ve tasarımcıların uğraş noktası olmaya devam etmektedir. Bu tasarımlar sonucunda en çok elektrik üretimini yapan tasarım ülkemizde gerçekleştirilecek ve elektrik ihtiyacı giderilmiş olacaktır..

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.