Rüzgârdan Elektrik Üretimi

0

Rüzgâr enerjisi yüz yıllardır var olmasına rağmen yakın zamanlarda elektrik enerjisi üretimi için kullanılmaya başlamıştır. Rüzgâr panellerinde mekanik enerji elektrik enerjiye dönüştürülmesinde max elektrik hızına ulaşmak için sistem ona göre ayarlanır. Kanatların eğimi ve rüzgâr hızı bu konu üzerinde en büyük etkenlerdendir. Rüzgârdan elektrik üretimi için rüzgâr ölçüm cihazları ile ölçüm yapılır ve sistemin elektrik enerjisi üretip üretemediği kontrol edilir. Eğer rüzgâr ölçüm cihazı ile yapılan ölçüm pozitif yani türbin kurulacak değerde olursa rüzgâr türbini için güç kapasitesi tespit edilir. Seçilen rüzgâr türbini ve ona bağlı güç eğrisi verilen analiz programlarından temin edilir. Rüzgâr ölçüm cihazlarından elde edilen veriler istatistik yapılmak üzere değerlendirmeye alınır. Değerlendirmeler hem uzun dönemli rüzgâr kayıtlarını yapmak, hem de farklı yüksekliklerde rüzgâr özelliklerini belirlemek amacıyla rüzgâr hızı dağılımı olasılıkları kullanılır. Kurulumu için ilk aşama sona ermiş olur. Diğer aşama ise rüzgâr türbini kurulacak bölgede rüzgârın geliş açışıdır. Bu olay da türbin kanatları rüzgârı en verimli şekilde hangi yönden alıyorsa, sistemin yönü o bölgeye dönük olmalıdır. Ancak böyle verimli enerji sağlanabilir.

Rüzgârdan elektrik üretimi nelere bağlıdır?

ruzgardan-elektrik-uretimi (1)Rüzgar türbinine bağlı elektrik üreteci oluşan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. Rüzgar enerjisi dönüştürme sistemleri 3 Watt ile 50 Watt arasında elektriksel güç sağlamaktadır. Sağlanacak enerji rüzgarın hızına bağlıdır. Sebebi ise havanın özgül kütlesi az bulunmaktadır. Rüzgarın hızı yükseklik ile doğru orantılıdır. Gücü de hızıyla doğru orantılı olarak artmaktadır. Rüzgârın oluşturacağı enerji rüzgarın gücüne frekansına bağlıdır. Ortalama hızı ise dönem dönem değişiklik göstermektedir. Rüzgarın hızı değişiminden, rüzgardan elde edilecek enerji yıllık değerlerden fazla olmaktadır. Rüzgar türbinlerinin üreteceği enerji miktarı hesabı  yıllık olarak yapılmaz dağılıma bakılarak yapılmaktadır. Kullanılan dağılıma wıebull dağılımı adı verilmektedir.

Rüzgardan elektrik üretimi son yıllarda profesyonel olarak gerekli alet yardımıyla yapılmaktadır. Ölçümler sonucunda türbin kurulumu yapılmaktadır. Bu da rüzgar enerjisinden elektrik üretme ile verimlilik ortaya çıkarmaktadır..

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.