Türkiye Rüzgâr Enerjisi:

0

Türkiye rüzgâr enerjisi konusunda zaman geçtikçe ilerleme göstermektedir. Dünyada hızla gelişme gösteren rüzgâr enerjisi ile elektrik üretmekte ülkemizde elektrik enerjisi üretme konusunda hızlanmaya başlamış sistematik gereçler hazırlanmış, rüzgâr türbinleri kurulmuş ve üretime hazır hale gelmiştir. Bu elektrik üretimi kurumsal ve kişisel olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’de rüzgar enerjisi ile elektrik nasıl üretilir?

turkiye-ruzgar-enerjisi (1)Rüzgar enerjisi kullanılarak elektrik enerjisi üretimi yapılması için ilk olarak rüzgar türbinlerin kurulması gerekmektedir. Ancak rüzgâr türbinleri ile elektrik enerjisi üretme sistemin kurulması için bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bu hususlarda dikkat çekilmesi gereken en önemlisi rüzgar potansiyelinin yeterli olmasıdır. Rüzgâr enerjisi ile elektrik üretmek için rüzgârın hızı ne kadar fazla olursa ürettiğin elektrik enerjisi de o kadar fazla olacaktır. Rüzgâr enerjisinin, rüzgâr türbinleri ile elektrik üretebilmesi için gerekli rüzgârın ne kadar olduğunu öğrenmek ölçüm cihazlarından yararlanarak yapılmaktadır. Rüzgâr türbinleri ile elektrik üretmek için gerekli olan rüzgâr enerjisi hızı bilimsel verilere göre ortalama 12 mil/saat olması gerekmektedir. 1 mil yaklaşık olarak 0,44704 olarak ölçülmüştür.

Diğer yandan rüzgar panellerinin rüzgarın geliş yönüne göre yerleştirilmesi gerekmektedir. Çünkü ters açıdan yerleştirilen rüzgar paneli rüzgarı verimsiz olarak kullanacak ve sonucunda da rüzgar enerjisiden alınması istenilen elektrik enerjisi alınamayacaktır. Sonuçta istenmeyen bir sistem ortaya çıkacaktır. Bu gibi hataların olmaması için rüzgar paneli kurulacak bölgeyi rüzgar ölçüm cihazları kullanarak ortalama bir hız ve yön bulmak için birkaç defa ölçülmesi gerekmektedir. En verimli rüzgar nerede ise rüzgar panelinin oraya kurulması gerekmektedir. Ufak bir değişiklik büyük enerji kaybı yaşanmasına meydan olabilir. Örneğin bölgenin rüzgar enerji hızı (20-30 mil/saat) fakat rüzgar paneli 10 mil/saat rüzgar hızı olan bir bölgeye kuruldu. Oluşan fark neredeyse 3 katına çıkmaktadır. Buda büyük bir sistem kurmak isteyenler için dezavantaj olarak karşılarına çıkmaktadır. Böyle bir sistem kurarken yapılan yatırımın boşa gitmemesi için rüzgar panelleri sistemini uygun koşullarda uygun mekanlara yerleştirmek gerekmektedir.

Türkiye rüzgar enerjisi yönüyle çoğu ülkenden ön plandadır. Yapmanız gereken rüzgar türbinini rüzgar enerjisini alabilecek yararlı olabilecek mekanlar bulup yerleştirmektir. Sonucunda rüzgar panelleri sistemi ile elektrik üretebilecek hale gelinecektir..

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.