Türkiye’deki Rüzgar Enerjisi Kaynakları

0

Türkiye’deki rüzgar enerjisi kaynakları ülkenin enerji ihtiyacını  %100 karşılayabilecek potansiyele sahiptir. Ancak gerekli enerjiyi bünyemize katmak için alt yapının bilirkişiler tarafından tasarlanması gerekir. Türkiye genel olarak bakıldığın da Avrupa rüzgar enerjisi bakımından ön planda olduğu belirtilmiştir. Türkiye’nin teknik olarak rüzgar enerjisi potansiyeli 83.000 MW olarak ölçülmüştür. Buda ülkede boşa giden çok büyük bir rüzgar enerjisi olduğu anlamına gelmektedir.

Rüzgar enerjisi kaynakları tarihi

turkiyedeki-ruzgar-enerjisi-kaynaklari (1)Türkiye’de Anadolu yakasında ve Rumeli kıyılarında dengeli bir biçimde seçim yapılan 20 meteorolojik bölgeye 1989 da Türkiye Rüzgar Atlası çalışmaları Dr. Tanay Sıdkı Uyar ve arkadaşları tarafından tamamlanmıştır. Bu çalışmalar sonunda rüzgar enerjisi meteorolojisi istasyonlarında ortaya çıkan verilerin rüzgar enerjisinden yararlanacak düzeyde olmadığı kanısına varılmıştır.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB’ in kuruluşundan sonra rüzgar enerjisi kullanımı için çalışan ve bu enerjinin ülkemizde kullanılır düzeyde olduğunu ispatlamak isteyenler (imalatçılar, yatırımcılar, akademisyenler ) Türkiye de rüzgar enerjisini desteklemek üzere bir araya geldiler.

1996 yılında Elektrik İşleri Etüt İdaresi Türkiye de rüzgar enerjisi kullanımı için sıcak bakmadığını gösterir nitelikteydi. Resmi olarak da Türkiye de rüzgar enerjisi üretimi ve potansiyeline şans tanınmıyordu. Son yıllarda Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB’ in çabaları ve Elektrik İşleri Etüt İdaresinin TÜREB’ e katılması sonucu ülkemizde rüzgar enerjisi kullanılabilecek seviyede ve potansiyelinin varlığı dış devletler tarafından kabul görülmeye başlamıştır.

Türkiye de rüzgar enerjisi sorunlarını belirlemek üzere Kocaeli üniversitesinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı ve geliştirilmesi için 3 adet rüzgar enerjisi araştırma birimi açılmıştır. Bu birimde rüzgar enerjisi kullanımı tanıtmayı ve yaygınlaştırılmayı hedef olarak görmüştür.

Kocaeli üniversitesi Yenilenebilir Enerji Kaynakları Araştırma Birimi YEKAB son çalışmalarında 2 tane uluslararası çalışmasında rüzgar enerjisi ile rüzgar türbinlerinin ülkemizdeki gelişimini göstermişlerdir. Bu çalışmalar artıkça rüzgar enerji ülkemizde vazgeçilmez bir yere sahip olacaktır.

 .

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.