Yenilenebilir Enerji

0

Yenilenebilir enerji, tükenmeyecek olarak nitelendirilen ve çevreye emisyon yaymayan enerji çeşitleri olarak tanımlanmaktadır. Son zamanlarda en çok tercih edilen enerji çeşitlerinden biri olan yenilenebilir enerji, gücünü doğadan almakta ve insanlara doğanın en üstün nimetlerinden biri olarak kendini göstermektedir.

Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir?

Yenilenebilir Enerji (1) ResimleriGünümüzde birçok farklı alanda yenilenebilir enerji karşımıza çıkmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en çok bilinen enerji çeşidi gücünü güneşten alan güneş enerjisi olmaktadır. Yine gücünü rüzgardan alan rüzgar enerjisi de güneş enerjisinin ardından en çok bilinen yenilenebilir enerji türlerindendir. Bunun yanında kaynağı okyanus ve denizler olan dalga enerjisi, kaynağı biyolojik atıklar olan biyokütle enerjisi, kaynağı yer altı suları olan jeotermal enerji, kaynağı nehirler olan hidrolik enerji ve kaynağı su ve hidroksitler olan hidrojen enerjisi diğer yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yenilenebilir enerji çeşitlerinden bazılarını elde etmek oldukça kolaydır. Ancak bazılarını elde etmekse oldukça zordur. Bu nedenle belirtmiş olduğumuz yenilenebilir enerji türlerinden herhangi biri kullanılmak isteniyorsa, öncelikle bu sistemlerin kurulacağı bölgelerin özellikleri iyi bilinmeli ve olması gereken şekilde ön hazırlıklar yapılmalıdır. Çünkü yenilenebilir enerji kaynaklarında önemli olan en tasarruflu sistemi ortaya çıkarmak ve kurulan sistemi en ideal seviyelerde kullanmak olmaktadır.

Tüm dünya genelinde artan enerji ihtiyacını karşılama adına tercih edilen enerji çeşidi yenilenebilir enerjidir. Bu sayede çevreye zararlı maddeler yaymayan enerjiler kullanılabilmekte ve bunun yanında enerji ihtiyaçları daha ucuza karşılanabilmektedir. Ayrıca gelişmeye devam eden dünyanın gelecekteki enerji ihtiyacını karşılayacağı enerji türü yenilenebilir enerji kaynakları olacaktır. Bunun en önemli kanıtı büyük firmaların ve şirketlerin yenilenebilir enerji adına yaptıkları çalışmalar olmaktadır. Bu durum yenilenebilir enerji kaynaklarının hangi oranda önemli olduğunun ve dikkate alınması gerektiğinin açık bir göstergesidir..

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.